Pethia nigrofasciata (Siyah Yakut barb) Black Ruby Barb

  • 02/09/2021 18:57:45

  • 02/09/2021 18:57:45

  • 02/09/2021 18:57:45

Açıklama:

Siyah yakut diken , Hindistan'ın güney kıyılarındaki Sri Lanka'nın ormanlık akarsularından gelen huzurlu, güzel küçük bir diken (barb). En iyi, dost canlısı, omnivor tank arkadaşı olarak tanımlansa da daha büyük, daha etçil balıklar tarafından rekabetten daha iyi hale getirilmesiyle ilgili sorunları olabilir. Vahşi doğada, hem ormansızlaşma hem de aşırı toplama bu türleri riske attı.

Özellikler
Aile:Cyprinidae
Menşei: Sri Lanka
Sosyal Durumu: Huzurlu
Minimum Tank Boyutu: 30 galon (110 Lt +)
Beslenme: İpliksi algler ve döküntü
Üreme: Yumurta dağıtıcı
Bakım: Kolay
pH: 6.0 ila 6.5
Sertlik : 5 ila 12 dGH
Sıcaklık : 72 - 79 F (22 - 26 C)

Menşei ve Dağıtım
Yakut dikeni, bir zamanlar Kelani ve Niwala nehir havzalarının üst kesimlerindeki orman akarsularında bol miktarda bulunan Sri Lanka'dan geliyor. Bu doğal yaşam alanı, birçok tropikal bölgeden daha soğuk olan yoğun bitki örtüsü ve yavaş hareket eden sulardan oluşur. Bu akarsulardaki su yumuşak ve asidiktir ve nehir yatakları kum veya ince çakıldan oluşur.

Ne yazık ki, bu balıkları akvaryum ticaretinde ihraç etmek için satanların aşırı avlanması nedeniyle popülasyonlar büyük ölçüde azaldı. Hızlı ormansızlaşma, bu güzel balıkların orijinal yaşam alanlarının çoğunu da ortadan kaldırdı. Bir noktada, yok olmanın eşiğindeydiler, ancak şu anda Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından savunmasız olarak listeleniyorlar. Sadece uygun koruma yöntemleriyle, vahşi doğada yaşayabilir bir popülasyon olarak kalacaklar.


2020 itibariyle, Sri Lanka'dan vahşi yakalanmış yakut dikenlerinin ihracatı yasaklanmıştır. Akvaryum ticaretinde satılan tüm örnekler, ya Sri Lanka'da ya da ticari olarak akvaryum balığı yetiştiren diğer bazı ülkelerde ticari olarak yetiştirilmektedir. Bu ticari üreme, yabani balıklara kıyasla çeşitli yeni renkler ve yüzgeç morflarının yaratılmasına neden olmuştur.

Renkler ve İşaretler
Sivri bir kafa, yüksek sırt ve derin bir vücuda sahip olan yakut diken, vücut tipinde kaplan dikeni gibi diğer şeritli dikenlere benzer . Üç geniş siyah şerit gövde boyunca dikey olarak uzanır. Yavru balıklarda vücut soluk sarı ila sarı-gridir. Balıklar olgunlaştıkça baş mor-kırmızı renk alır. Erkeklerde üreme çağına ulaştıklarında tüm vücut bu koyu kırmızı rengi alır.

Her iki cinsiyet de stresli olduklarında, korktuklarında veya bir hastalıktan veya yetersiz bakımdan muzdarip olduklarında soluklaşacaktır. Evcil hayvan dükkanlarındaki örneklerin soluk görünmesi ve ev akvaryumunda daha sessiz bir ortama götürüldüklerinde parlak renklerini geri kazanmaları oldukça yaygındır. Bu tür, diğer dikenler gibi ağız veya burun boşluğuna yakın olan tellere sahip değildir.

Tank arkadaşları
Yakut dikenler, her zaman sekiz veya daha fazla gruplar halinde tutulması gereken okul balıklarıdır. Kaplan dikenlerinden daha az tüylüdürler ve diğer huzurlu balıklarla birlikte ortak akvaryumlar için uygundurlar. Tetra , başka teller, Danios, yayın balığı ve gurami genellikle güvenli yakut dikenlere sahip tutulabilir. Canlı doğuran kişiler de uygun tank arkadaşlarıdır. Yakut dikenler, kaplan dikenleri gibi diğer dikey şeritli dikenlerin okullarıyla hoş bir görsel kontrast oluşturur.

Siyah Yakut Barb Habitatı ve Bakımı
Vahşi doğada, yakut dikeni, yoğun bitki örtüsünün gölgelediği, daha serin ve yavaş hareket eden orman akarsularında yaşar. Su yumuşak ve asidiktir ve dere tabanı kumludur ve bir mulm (organik artık) tabakası vardır. Bu koşulları akvaryumda tekrarlamak idealdir.

Su sıcaklığını 72 ila 79 derece Fahrenheit aralığında tutun ve aydınlatmayı azaltmak için yüzen bitkiler kullanın. Alt tabaka için tercihen daha koyu renklerde kum veya küçük çakıl kullanın. Yapay bitkiler de yeterli olsa da, canlı dikilen bir tank idealdir. Yüzmek için açık alan ve bolca saklanma yeri sağlanmalıdır. Yakut dikenler soluk renkte olacak ve kendilerini rahat hissettirecek saklanma yerleri yoksa ürkek olacaktır.

Siyah Yakut Barb Diyeti ve Beslenmesi
Yakut dikenler, bentik besleyiciler veya alt besleyicilerdir. Yaşadıkları orman akarsularının dibinde biriken tortulardaki organik madde parçalarını karıştırırlar. Beslenmeleri neredeyse tamamen bu döküntü ve alglerden oluşur.

Bu nedenle diyetlerinde bol miktarda bitkisel madde bulundurmak önemlidir. Sebze içeriği yüksek pul yiyecekler veya kabuklu bezelye, çiğ kabak parçaları ve beyazlatılmış marul veya ıspanak gibi sebzeler iyi seçeneklerdir.

Öncelikle vejeteryan diyetlerini, ara sıra canlı yiyeceklerle besleyerek artırabilirsiniz. Kan kurtları, su piresi ve tuzlu su karidesi, her iki haftada bir takviye olarak beslenmek için iyi seçeneklerdir.

Cinsiyet farklılıkları
Yetişkinler, erkeklerin genel olarak kadınlardan biraz daha büyük olmasıyla, iki inçten biraz daha uzar. Erkeklerde sırt yüzgecinin tamamı koyu siyah olurken, dişilerde sadece sırt yüzgecinin tabanı koyulaşır. Aynı şekilde erkeklerde pelvik ve anal yüzgeçler siyah veya kırmızı-siyah olacaktır. Dişilerde bu yüzgeçlerin rengi çok daha soluk olacaktır.

Pek çok türde olduğu gibi, erkek yakut dikeni, özellikle yumurtlama mevsimi boyunca dişiden daha parlak renk alır. Dişi yumurtlama sırasında önemli bir renk değişikliğine uğramaz ve dişilerin daha yuvarlak bir göbeği vardır.

Siyah Yakut Diken Yetiştiriciliği
Yakut dikenler, çiftler halinde veya gruplar halinde yetiştirilebilen yumurta dağıtıcılardır. Bu türler kendi yumurtalarını kolaylıkla yer ve yumurtalar bırakılıp döllenince yumurtlama tankından çıkarılmalıdır. Yumurtlama tankındaki su yumuşak, asidik ve 77 ila 82 derece Fahrenheit olmalıdır. Balıkların yumurtalarını saçmaları için java yosunu veya yumurtlama bezleri gibi ince yapraklı bitkiler sağlanmalıdır. Aydınlatma çok loş olmalıdır.

Damızlık çiftler veya gruplar, bitki örtüsüne ek olarak bol miktarda küçük canlı yemle şartlandırılmalıdır. Dondurulmuş kan kurtları ve tuzlu su karidesi, canlı yem yoksa ikame edilebilir. Erkek, tüm vücutta yoğun, derin yakut rengi geliştirecektir. Dişi renk değiştirmeyecek; ancak yumurtalarla dolduğunda dolgunlaşacaktır.

Yumurtlama, erkeğin yüzgeçlerini açması ve bir kur gösterisinde dişinin etrafında yüzmesiyle başlar. İşlem baştan sona birkaç saat sürebilir ve 100 yumurta üretebilir. Yumurtlama tamamlandığında, yetişkin balıklar derhal tanktan çıkarılmalıdır. Yumurtalar ve yavrular ışığa duyarlı olduğundan tankı ışıktan koruyun.

Yumurtalar yaklaşık 24 saat içinde çatlayacak ve yavrular 24 saat sonra serbest yüzmeye başlayacak. Başlangıçta, yavrular infüzyon veya ticari olarak hazırlanmış ince kızartma yiyeceklerini tüketecektir . Birkaç gün içinde, yumurtadan yeni çıkmış salamura karidesi ile beslenebilirler. Yumurtalar çatlayamazsa, yumurtlayan çiftin bir sonraki yumurtlamadan önce yüksek kaliteli yiyeceklerle iyi şartlandırıldığından emin olun. Yetersiz beslenmenin birçok yumurtlama başarısızlığından sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

kaynak : https://www.thesprucepets.com/black-ruby-barb-1380762